TAŃCZĄCY WYKŁAD
W ramach szkoleń Uniwersytetu Trzeciego Wieku z cyklu: Uczmy się razem przez całe życie odbył się wykład pt. Kompendium wiedzy o tańcu dla Seniora na Politechnice Poznańskiej (24.04) i w Collegium Minus UAM (28.04). Poprowadziłam go w „tanecznym stylu”, gdyż oprócz wiedzy teoretycznej na temat historii i podziału tańca oraz wartości tańca dla Seniora, pokazałam również slajdy oraz video, na których podczas ćwiczeń zostali uwiecznieni uczestnicy „tańca terapeutycznego”. Wykłady zostały nagrodzone długimi brawami i wiele osób zostało zachęconych do podjęcia dalszej aktywności ruchowej właśnie poprzez taniec.
Na Uniwersytetach odbywają się zajęcia w różnych sekcjach zainteresowań, a także urządzane są wieczorki taneczne. Na zabawach seniorzy bawią się jak małe dzieci zapominając o bolączkach i kłopotach dnia codziennego. Tańczą z prawdziwą radością, bo taniec jak ekstaza – każdego może wprowadzić w stan zachwytu jak i spowodować wydzielanie feromonu szczęścia. I właśnie dlatego taniec znalazł się w programie zajęć na UTW.
Dla seniora zajęcia z tańca okazały się być istotnymi, gdyż dzięki nim może nie tylko podtrzymać dotychczasową sprawność fizyczną, lecz również w przyjemny sposób zrelaksować się. Radość, którą otrzymuje na zajęciach jest dla niego w pewnym stopniu terapią i mimo, że słowo terapia, najczęściej kojarzone jest z leczeniem, to jednak może mieć również i inne znaczenie, jak na przykład: opiekowanie czy troszczenie się (o kogoś, o coś), a zatem terapia tańcem może być troszczeniem się o zdrowie.
Terapia tańcem zalecana jest seniorom dlatego, gdyż taniec jest doskonałą formą zabawy. Jak każda zabawa wywołuje asocjacje z czymś przyjemnym, w tym wypadku z aktywną formą wypoczynku, dającą rozrywkę i ucieczkę od problemów dnia codziennego. Walorem każdej zabawy jest fakt, że sprzyja dobremu nastrojowi, odpręża psychicznie, wyzwala radość i wywołuje uśmiech.
Zabawowa specyfika tańca zalecana jest we wszystkich okresach życia człowieka. Szczególną wartość ma jednak dla ludzi starszych, bowiem dzięki urozmaiconej formie ruchu, działa antydepresyjnie, wnosi pogodny nastrój, ułatwia życie towarzyskie i pozwala zapomnieć o metryce urodzenia.
Terapia tańcem nabiera coraz większego znaczenia wśród seniorów przez których spostrzegana jest jako jeden z leków przywracających młodość w jesieni ich życia.
Wartość tańca jest ogromna, gdyż łączy się z działalnością człowieka występującą we wszystkich okresach jego życia i jako zabawa towarzyszy zarówno najmłodszym oraz najstarszym. Taniec z pewnością nadal będzie towarzyszył człowiekowi zarówno w sposób czynny jak i bierny. Oby jak najdłużej służył nam w sposób czynny, bo wówczas długo będziemy czuć się młodo. A ponieważ: TAŃCZYĆ MOŻE KAŻDY (Marian Wieczysty), to SENIOROM nie pozostaje nic innego jak tylko korzystać z uzdrawiającej mocy tańca i…. tańczyć, tańczyć i jeszcze raz tańczyć.
---------------------------------------------------------------------TANIEC TERAPEUTYCZNY na Uniwersytecie Trzeciego Wieku
Taniec terapeutyczny, który pod taką nazwą prowadzony jest od stycznia 2000 roku na Uniwersytecie Trzeciego Wieku opiera się na kinezyterapii (terapia ruchem), muzykoterapii (terapia muzyką) i choreoterapii (terapia tańcem).
Celem takich zajęć jest poprawienie sprawności psychofizycznej SENIORA oraz uzyskanie przez niego poczucia zadowolenia, że „coś” pozytywnego uczynił się dla swego soma i psyche. Stosowane techniki ruchowe pozwalają całkowicie odprężyć się i na wszystko popatrzeć jak przez „różowe okulary”, gdyż prowadzone są w radosnej atmosferze i przy rytmach pięknych melodii tanecznych. Wszystko co instruktor zajęć czyni, to robi to z myślą, by poprawić jakość życia seniora i w skuteczny sposób przedłużyć jesień jego życia.
Program zajęć jest bardzo obszerny – znajdują się w między innymi zarówno zabawy taneczne jak i ćwiczenia usprawniające i wzmacniające poszczególne partie ciała (mięśnie: ramion, nóg, tułowia) w pozycjach wysokich i izolowanych (podczas klęku, siadu i leżenia). Wykorzystuje się również elementy tańca towarzyskiego, tańca ludowego, tańca integracyjnego, stretchingu, jogi oraz aerobiku tanecznego. Ważne miejsce zajmują ćwiczenia rytmiczne (podczas których następuje umiejętność wsłuchania się w różnorodne tempa muzyczne) oraz relaksacja (ćwiczenia oddechowe, odprężające i uspokajające).
Od początku istnienia sekcji zajęcia z tańca terapeutycznego na UTW prowadzą: dr Olga Kuźmińska, dr Elżbieta Grodzka-Kubiak i mgr Przemysław Kwarta. W bieżącym roku akademickim w sekcji było przeszło 120 uczestników. Podzieleni byli na cztery grupy i każda z nich miała (w ciągu roku akademickiego) 27 godzin lekcyjnych.
Od nowego roku akademickiego nastąpi zmiana nazwy sekcji i zamiast taniec terapeutyczny, będzie nazywać się terapia tańcem i ruchem. Zamierza się podzielić uczestników sekcji na: seniorów młodszych i na seniorów starszych, a to wszystko dlatego, by zróżnicować między nimi zajęcia i dostosować je do ich możliwości. Z uwagi na bardzo dużą liczbę chętnie ćwiczących studentów UTW, podział taki jest konieczny, ponieważ w grupach występują zbyt duże dysproporcje dotyczące zarówno wieku jak i sprawności fizycznej.
Kończy się siódmy rok działalności sekcji tańca terapeutycznego na UTW i w związku z tym dnia 30 maja w godz. 8.30-10.00 (poza obowiązującym limitem godzin) dla wszystkich uczestników sekcji odbędą zajęcia dodatkowe, na których „tańcem w miłej atmosferze” pożegnamy się do następnej terapii tańcem i ruchem w…. kolejnym roku akademickim.
---------------------------------------------------------------------
TANIEC TO WSPANIAŁA AKTYWNOŚĆ RUCHOWA
Wśród wielu aktywności ruchowej, na czołowe miejsce wysunęła się terapia tańcem.
Jest tak dlatego, gdyż taniec związany jest z człowiekiem od zawsze, bo: nie ma chyba zdrowego człowieka, który by kiedyś nie zatańczył w swoim życiu, jego zabawowa forma wciąga do ruchu osoby mniej sprawne i również nieśmiałe, jako muza: „lekka, łatwa i przyjemna” pozwala na zatroszczenie się o swoje zdrowie i swoją sprawność w sposób bezstresowy.Pamiętaj o tym i przyjmij do wiadomości, że: TERAPIA TAŃCEM i RUCHEM dla KAŻDEGO będzie prowadzona nadal w Poznaniu od października 2007 roku, między innymi:
Jeśli jesteś niezdecydowany do podjęcia takich zajęć – popatrz na zdjęcia zamieszczone w GALERII i być może one zachęcą Cię aktywności ruchowej właśnie poprzez taniec i dołączysz do nas.
ZAPRASZAM!!!