KILKA SŁÓW o sobie
Przez 41 lat pracy w Uczelni (WSWF/AWF) prowadziłam zajęcia dydaktyczne ze studentami, udoskonalając je poprzez wprowadzanie „nowinek tanecznych” sprowadzonych zza granicy (Niemcy, Austria, Szwajcaria), z kursów na których wielokrotnie uczestniczyłam. Oprócz zajęć objętych akademickim programem nauczania z przedmiotów: ćwiczenia muzyczno-ruchowe, rytm, muzyka i taniec oraz gimnastyka artystyczna (na studiach stacjonarnych i zaocznych) prowadziłam dla studentów specjalizację z Tańca sportowego oraz liczne kursy na rzecz środowiska, a organizowane przez Centrum Doskonalenia Kadr i Szkolenia AWF.
Ponadto byłam organizatorem: uczelnianych uroczystości (w latach 1965-1982), konferencji metodycznych dla nauczycieli wychowania fizycznego (1998, 1999, 2004 i 2005), występów studentów w telewizji (1982-2005) promocji Uczelni na Targach Edukacyjnych (2006 r.), uroczystości jubileuszowych Uczelni (70-lecie w 1989 r. i 85-lecie w 2004 r.) oraz jubileuszu 50-lecia Zakładu Ćwiczeń Muzyczno-Ruchowych (14.10.2005 r.), na które to reżyserowałam spektakle taneczne tańcząc na nich razem ze studentami. Byłam również inicjatorem Festiwalu Tańca w AWF, który od 1999 r. corocznie odbywa się w Zakładzie Ćwiczeń Muzyczno-Ruchowych z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, a który już pięciokrotnie odbył się w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki (1999,2000,2003,2004 i 2005).
W 1976 roku do kraju przywiozłam gimnastykę jazzową, którą wcześniej poznałam w Austrii na kursie prowadzonym przez Szwedkę Monicę Beckman i po raz pierwszy kierunek ten zaprezentowałam na zajęciach zorganizowanych przez Zarząd Główny - TKKF w Warszawie. Byłam również prekursorem ogólnopolskich aerobikowych programów telewizyjnych, a które nakręcono w latach 1982 – 1990 (72 w ogólnej liczbie). Moje programy to: Aerobik – taniec i gimnastyka, Olga proponuje oraz Ćwicz i tańcz z Olgą, w których ćwiczyłam razem ze swoimi uczniami cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Zachęciły one wiele osób do aktywnego spędzania czasu wolnego i przyczyniły się do rozpowszechnienia aerobiku w naszym kraju.
fot. gimnastyka jazzowaWe wrześniu 2006 r. przeszłam na emeryturę. Nadal jednak udzielałam się na rzecz środowiska prowadząc zajęcia taneczne na kursach organizowanych przez Centrum Doskonalenia Kadr i Szkolenia w AWF (taniec klasyczny, taniec integracyjny oraz gimnastykę jazzową,), a także taniec terapeutyczny. W latach 2000 - 2012 prowadziłam Terapię tańcem na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Dla seniorów zajęcia takie stały się skutecznym lekiem na przedłużenie młodości w pogodnej „jesieni życia” człowieka. Każdy senior wie, że ćwicząc i tańcząc człowiek usprawnia swoje ciało, przez co czuje się zdrowszy, a dzięki temu pozytywniej patrzy na otaczającą go rzeczywistość. W trosce o przedłużenie dobrego samopoczucia osobom starszym rozpoczęłam również Terapię tańcem i ruchem na poznańskich Ratajach w Osiedlowych Domach Kultury: DK „Jubilat” w 2007 r., a w D.K "Orle Gniazdo" od 2006 roku i nadal ją prowadzę. Wierzę, że taka terapia może być skutecznym lekiem na zwiększenie sprawności psychicznej i fizycznej również u Seniora.
Za sukces osobisty uważam kochającą się rodzinę – mam dwie córki: Beatę (ur. 1968 r.) i Karolinę (ur. 1971 r.) oraz pięcioro wnucząt: Kamilę (ur. 1986 r.), Sebastiana (ur. 1992 r.), Adriena (ur. 2006 r.), Damiena (ur. 2008 r.) i Thomasa (ur. 2010)).
Za sukces zawodowy uważam możliwość prekursorskiego rozpowszechniania w kraju gimnastyki jazzowej oraz aerobiku tanecznego w programach telewizyjnych, umiejętność łączenia praktyki z teorią (opublikowałam 120 artykułów i 20 prac zwartych), a także nieustające zadowolenie z wykonywanego zawodu. Dalsze moje marzenia to: nadal być sprawną i dawać radość innym ludziom.
Wiem o tym, że: „człowiek nie żyje, aby tańczył…lecz tańczy, aby szczęśliwiej żył” – zatem nadal pracuję, by radość wynikającą z rytmicznego poruszania się przekazać innemu człowiekowi.