TERAPIA TAŃCEM i RUCHEM na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w roku akademickim 2007/2008.

Naturalnym procesem rozwojowym jest proces starzenia się. Jest on zapisany w życie każdego człowieka i wcześniej czy później trzeba pogodzić się z takim stanem bycia. Starzenie uwarunkowane jest przez wiele czynników, które mają wpływ na osobowość człowieka i jego życie. W dużym stopniu stan zdrowia i samopoczucie seniora zależą od jego stylu życia i aby zapobiec szybkiemu zestarzeniu się powinien on być aktywny.

Moda na aktywny styl życia wśród seniorów zapanowała pod koniec XX wieku, a dzięki Uniwersytetom Trzeciego Wieku rozpoczęło się aktywizowanie ludzi starszych. W Poznaniu taki Uniwersytet powstał w 1979 r., a dzięki inicjatywie Lidii Wrocińskiej-Sławskiej narodziła się sekcja „tańca terapeutycznego”, której celem jest troska o zdrowie dzięki tanecznym walorom terapeutycznym. Rok temu, zgodnie ze światowym trendem, została zamieniona nazwa sekcji z „tańca terapeutycznego” na „terapię tańcem i ruchem”.

Termin „terapia” przez szereg lat kojarzony był ze ścisłym leczeniem osób chorych. Obecnie „terapia” oznacza nie tylko leczenie lecz także troskę i ulepszanie obszarów funkcjonowania społecznego, fizycznego i psychicznego zarówno osób chorych jak i zdrowych, a także juniorów jak i seniorów.

Dla seniora „terapia tańcem” ma istotne znaczenie. Dzięki niej senior podtrzymuje sprawność fizyczną, jest pobudzony do dalszej aktywności fizycznej, zaspokaja potrzeby psychiczne i fizyczne, a także odrywa się od codziennej rzeczywistości, gdyż w przyjemny sposób relaksuje się oraz ma okazję do integracji z drugim człowiekiem. Wiedzą o tym słuchacze UTW, którzy uczęszczają do sekcji i których jest coraz więcej.

Na przestrzeni ośmiu lat działalność Sekcji, instruktorzy zajęć nie ograniczają się tylko do prowadzenia zajęć ruchowych. Słuchacze UTW występowali w pokazie tanecznym przygotowanym przez O.Kuźmińską na Festiwalu Srebrnego Jubileuszu (5.XI.2004) z okazji XXV-lecia UTW oraz na I Wielkopolskich Spotkaniach Artystycznych UTW w Międzychodzie przygotowanym przez P.Kwartę (12.IV.2008). Instruktorzy zajęć byli także wodzirejami na wielu wieczorkach tanecznych zorganizowanych w Adrii (E.Kubiak, P.Kwarta) oraz prowadzili integrację taneczną na spotkaniach UTW w hotelu Poznań (O.Kuźmińska).

Ponadto dla słuchaczy UTW:

- wygłosiłam wykłady (PP- 24.04.2007 i UAM – 28.04.2007) na temat „kompendium wiedzy o tańcu”,

- wydrukowałam artykuły: „Terapia tańcem - skuteczna profilaktyka gerontologiczna” (Biuletyn Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku nr 3 Poznań 2004, „Terapia tańcem aktywności seniora źródłem” (Ars Senescendi. Zeszyty Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Poznaniu, Poznań - 2004), „Taniec terapeutyczny”–w: W Rodzinie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Poznań 2007),

- pisałam artykuły, które zamieszczane były na stronie internetowej: Student NEWS – Student Trzeciego Wieku: http://www.utw.poznan.pl oraz na stronie internetowej: http://olgak.awf.poznan.pl

- informowałam na zajęciach o wartości ruchu gimnastyczno-tanecznego oraz o promowaniu zdrowego i aktywnego stylu życia wśród seniorów,

- nagrałam film video z aktualnymi ćwiczeniami gimnastyczno-tanecznymi na potrzeby XXV-lecia UTW oraz płytę DVD z aktualną „terapią tańca” (maj 2007),

- wykonałam fotografie podczas ćwiczeń.

Gdy sekcja, przed ośmiu laty, rozpoczęła działalność liczyła 20 osób. W bieżącym roku akademickim do sekcji zapisało się przeszło 200 osób i zajęcia prowadzono w pięciu grupach na sali gimnastycznej AWF w Parku Wilsona (instruktorzy: Olga Kuźmińska, Elżbieta Kubiak i Przemysław Kwarta) oraz w dwóch grupach na sali w DK Orle Gniazdo na Os. Lecha w Poznaniu (instruktor: Olga Kuźmińska).

Dla słuchaczy sekcji „Terapia tańcem i ruchem” opracowano bogaty program zajęć. Realizowano w nim różnorodne formy ruchowe, między innymi: taniec towarzyski, ludowy, integracyjny, ćwiczenia gimnastyczno-taneczne, aerobik, stretching i jogę. Prowadzono też zabawy taneczne oraz ćwiczenia wzmacniające poszczególne partie ciała w pozycjach wysokich i niskich. Na zajęcia przygotowuje się różnorodne melodie. Często są one tematycznie związane ze sobą np.: z okazji: wakacji, świąt, dnia dziecka, dnia matki, ćwiczymy do melodii z lat 60, 70 i 80 – tych, do biesiad, ćwiczymy do muzyki instrumentalnej jak i wokalnej. Dobór poszczególnych melodii jest bardzo istotny, gdyż odpowiednio dobrana muzyka inspiruje i zachęca wszystkich do ruchu.

A jak spędzają czas słuchacze UTW na zajęciach z „Terapii tańcem i ruchem” można zobaczyć na wielu fotografiach, które zamieściłam na stronie internetowej http://olgak.awf.poznan.pl , a wybrane zdjęcia przedstawiłam na uroczystości z okazji zakończenia roku akademickiego 2007/2008 zorganizowanej w Hotelu „Polonez” (11.06.2008).

Dla wielu osób terapia tańcem i ruchem cudownym lekiem przywracającym młodość i sprawność fizyczną oraz pięknym i aktywnym sposobem spędzenia czasu w jesieni życia seniora, więc kto chciałby z takiego lekarstwa skorzystać, to zapraszam na kolejny rok działalności Sekcji, który rozpocznie się od października 2008 roku.


Terapia tańcem - Terapia tańcem dla Seniora

W ostatnich latach zapanowała moda na aktywny styl życia wśród SENIORÓW i na świecie tworzone są dla nich różne ośrodki. W nich pojawiła się możliwość aktywizowania osób starszych poprzez różnorodną terapię ruchu, w tym również i terapię tańcem.

Pierwszy UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU powstał w Tuluzie w 1973 roku – jego inicjatorem był Pierre Vellas, a następnie powstawały na całym świecie.

W Polsce (od 1975 roku) ideę Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpowszechniła Halina Szwarc, która doprowadziła powstanie UTW w Warszawie przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Obecnie działa przeszło 90 Uniwersytetów, w których organizowane są różnorodne zajęcia rekreacyjne pozwalające seniorowi na przedłużenie sprawności psycho-fizycznej poprzez aktywny styl życia.

Poznański Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał 17.12.1979 roku, a jego inicjatorką jest Lidia Sławska-Wrocińska. Według danych na rok 2007 jest już przeszło 1400 członków i skupieni są oni w różnych sekcjach zainteresowań.

Jedną z sekcji na UTW jest taniec terapeutyczny, który istnieje od stycznia 2000 roku.Obecnie sekcja ta przyjęła nazwę "Terapia tańcem i ruchem". Początkowo na zajęciach uczestniczyło 20 członków, a obecnie przeszło 175 osób ćwiczy i tańczy w rytm pięknych melodii, poprawiając w ten sposób swoją sprawność i psychikę. Zapoczątkowałam te zajęcia, przyjmując propozycję do ich prowadzenia od L.Sławskiej-Wrocińskiej i prowadzę je ze współpracownikami Zakładu Ćwiczeń Muzyczno-Ruchowych. "Terapia tańcem i ruchem"" odbywa się na sali gimnastycznej AWF w Parku Wilsona oraz w DK "Orle Gniazdo" na Osiedlu Lecha 43.

Terapia tańcem dla Seniora jest PROFILAKTYKĄ GERONTOLOGICZNĄ, gdyż:

  • pobudza do dalszej aktywności ruchowej,
  • zaspokaja potrzeby psycho-fizyczne,
  • wywiera pozytywny wpływ na samopoczucie,
  • pozwala na wiarę we własne siły,
  • jest oderwaniem się od codziennej rzeczywistości,
  • możliwością na nawiązanie kontaktów towarzyskich, tak bardzo potrzebnych w starszym wieku,
  • dostarcza wiele satysfakcji życiowej.